Zprávy z akcí
Vítejte na stránce augusta.websnadno.cz v sekci
Zprávy z akcí
Výcvik přístrojových potápěčů
V neděli 10. 10. 2010 jsem se dvěma frekventanty kurzu přístrojového potápění měl naplánovaný třetí potápěčský den, který měl rozhodnout o získání potápěčského oprávnění pro dva naše freedivery Mirka a Aleše. Byl krásný podzimní den. Po ranních mlhách se obloha vyjasnila, vykouklo sluníčko, které zahnalo ranní mrazíky a teplota vystoupala do takových výšin, že i motýli se rozhodli naposledy proletět po podzimní krajině. Aleš, Mirek a já jsme se domluvili na pokračování kurzu přístrojového potápění a k nim se přidala i freediverka Lenka, která se na nás chtěla podívat okem nádechového potápěče a také se k nám přidala Zuzka, která se chopila fotoaparátu.
Příprava výstroje a oblékání byla již tradičně opředena maximálním soustředěním na kompletaci výstroje, aby se nikdo nestal tím, co zdržuje a musí z vody ven, aby si šel pro zapomenuté věci. Namátkovou kontrolou připravenosti frekventantů, kterou jsem zahájil prověřováním znalostí potápěčské signalizace jsem byl ohromen. Pánové se na signalizaci asi úplně vykašlali. To co předvedli rozhodně neodpovídalo standardům požadovaným pro získání kvalifikace P*. Po patřičném zopakování jsem sám byl zvědav, co pánové předvedou pod vodní hladinou.
Po krátkém seznámení s požadovaným výcvikem jsme se zanořili. Hned u kraje, v hloubce 4m je malá plošina, na které se zpravidla provádí poslední dekompresní zastávka. Zde jsme všichni měli zahájit výcvik jednoduchými úkony v pořadí, které jsem předváděl já. Ovšem viděl jsem, že se Aleš nějak trápí a stále se nemůže pod vodou srovnat. Všiml jsem si, že olova na zátěžním opasku má uspořádána tak, že jsou všechna na zádech. To mělo za následek onu nestabilitu a stále Aleše tato olova otáčela zády ke dnu. Nezbylo, než ukončit výcvik, vystoupit na hladinu ke břehu a nechat Aleše, aby si opravil rozmístění olov na opasku. Po krátké chvilce jsme se opět zanořili a pokračovali ve výcviku. Čekala nás jedna z obtížných disciplín, ztráta masky a plavání s doprovodem. Viditelnost se od plošiny prudce zhoršovala a tak doprovodný potápěč měl co dělat aby uřídil svého kolegu a zároveň neztratil kontakt s lanem a směr. Po oboustranné výměně úkolů se to chlapcům povedlo a oba dva zvládli tuto disciplínu. Plavání k autu a zpět prověřilo jak psychickou odolnost, tak zručnost při změně hloubky a vyvažování obou potápěčů. Na plošině jsem rozdal úkoly a pokračovali jsme k hauzu. Tentokrát však ve vodě velmi kalné, kterou si pořádně zahustili při předcházející disciplíně. Alespoň se přesvědčili, co znamená nedodržování pokynů instruktora a plavání cca 50-100cm nad lanem.
Připlavali jsme k hauzu a nad hauzem jsme si zopakovali základní úkony při ztrátě automatiky a na signál nemám vzduch. Po tomto signálu následovala další náročná disciplína a tou bylo kontrolovaný výstup na hladinu při dýchání obou z jednoho přístroje za použití oktopusu a zastavení ve 3 metrech. Výstup byl v celku bez podstatných chyb. Takže si to každý dvakrát zkusil a po vynoření jsme zahájili tažení partnera po hladině. Z fotografie je vidět, že se pánové vcelku bavili. Protože bylo nutné si vyměnit tlakovou láhev se vzduchem, měli jsme asi půlhodinovou nucenou pauzu. Druhý ponor měl být snažší se zaměřením na buddy systém a kontrolování svého partnera. U hauzu jsme si chviličku zaskotačili a po nácviku nemám vzduch měla nás čekat další disciplína a to vytažení partnera. Ovšem čas nám tak rychle utekl, respektive Mirek tak rychle vydýchl další láhev, že při signálu jsem na rezervě, jsme společně zahájili řízený výstup dle dekompresních počítačů, aby nedošlo k překročení rychlosti. Na hladině nás tedy čekalo plavání ke břehu s plnou výstrojí za použití šnorchlu. Po závěrečném shodnocení jsem ještě zkoumal, proč ten Mirek tak moc funěl. Přišel jsem na to, byl zbytečně přetížený.
Takže závěrečný den výcviku dopadl na výbornou a po prověření jejich teoretických znalostí se mohou tešit na povýšení do kvalifikace potápěč P* CMAS.
Základní tipy:
- Používejte často nové bloky.
- ENTER = nový odstavec.
- SHIFT+ENTER = nový řádek.
- Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
- Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
- NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
- Stiskněte tlačítko listování.
- U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
- Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty, kromě prvního v pořadí.
- Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
- Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
- Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz